Ugrás a fő tartalomra

Hold az iszapban

   Lena egy délelőtt lesétált a városba. Derűsen ballagott az utcákon, cipellője puha talpán át érezte a macskakövek egyenetlen hullámzását. Nézelődött a százszor látott házak és kirakatok között. Az üvegékszeres előtt megállt egy kicsit, megcsodálta a csillogó kis csodákat, aztán hátrébb lépett, megigazította a haját és tovább sétált. A fürtös háznál fellesett a második emeleti második ablakba, hátha meglátja Nilot-t, bár tudta, hogy úgysincs itthon. Már egy hónapja elutazott, de Lena azért mindig eljött erre és felnézett az ablakra.
   Egy kis kanyarral lejutott a főtérre. Ma nem volt vásár, csak néhány bódé állt a turisták kedvéért. A szökőkút körül kisgyerekek szaladgáltak, öreg nénik trécseltek a padokon tele kosárral. Lena átvágott a téren. A templom mellett üldögélő portréfestő megszólította:
   - Egy portrét?
  - Köszönöm, nem - rázta meg a fejét Lena és elsietett a hűvös, fehér templomfal mellett. Ujjaival finoman megérintette a szemcsés vakolatot.
   A templom mögötti forgalmas úton gyalogolt a kikötő felé. A zöld napernyős zöldségesnél vett pár szem édes, leves sárgabarackot, azt majszolgatta. Egyre többen voltak az utcákon, a turisták is lassanként előkerültek a hotelszobák zsalufedte ablakai mögül. A kikötőben mindig nagy volt az élet, ki-be pakolták a teherszállítókat, kisebb hajók hozták-vitték a vendégeket. Lena elsétált a bámészkodó matrózok között és a föveny felé vette az útját. 
   Nedves volt a homok, hideg a tenger, rajta kívül senki nem volt a parton. Lena levette a cipőjét és mezítláb lépkedett a hűvös iszapban. Pár méterrel beljebb volt a vízben egy kis hordalék-sziget. A hideg habok közt gyorsan kapkodta a lábát, úgy igyekezett át a lapos dombocskához. Ott apró léptekkel rajzolni kezdett az iszapba. Gondos taposással egy sarlós holdat mélyített a halom tetejébe. Egy ugrással újra a tengerben volt és kiszaladt a partra. Már fázott a lába, ezért sietett a kikötőpart széléig, ahol leült a járdára, letörölte a lábát, hogy visszabújhasson a cipőjébe.
   Hazafelé a templom másik oldala felől ment. Itt állt az újságos, akitől néha-néha kapott hírt vagy levelet Nilot-tól, mert az újságos lánya is bent dolgozott, a városban, ahol Nilot tanult. De aznap nem jött semmi, se üzenet, se levél. Hát felkanyarodott a macskaköves utcára, elballagott a fürtös ház előtt, fellesett Nilot ablakába és hazabaktatott.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Hőlégballon

Színes, csíkos vászonlabda, lángod lobban barlangodba, lengő gömböd felhőn gördül, függő kasból hőlég dördül. Kasnak szélén súlyos zsákok, földre húzó mázsa-átkok. Homok terhe nyomna lejjebb csimpaszkodva egyre benned. Ahogy a zsákok leesnek, úgy szállhatsz te egyre feljebb, szabadon a sok tehertől emelkedsz a fellegekből. Hogy- hogy nem, a zsákok újra felkapaszkodnak kasodra. Ha leesnek, újak lesznek, húznak, nyomnak egyre lejjebb... De a hőlég azért ballon, hogy mindig az égre tartson, mindig húzva, mindig lassan... Várnak rá a csillagokban. 2011.11.21.

Olvasónapló: Helka és Ciprián

   Tihanyba tett egynapos látogatásunk utóhangjaként adta kezembe kedvenc nagynénim Nyulász Péter Helka - a Burok-völgy árnyai, valamint a folytatását, a Ciprián, a Balaton hercege c. könyveket. Ha kissé nehezen is kezdtem bele a Helkába (persze, cserkésztáborban nincs is sok idő olvasgatni...), annál gyorsabban olvastam végig a második részt.    A regényekről tudni érdemes, bár szerintem a borító alapján nem is kétséges, hogy körülbelül felsősöknek valók első sorban. De ez nem jelenti azt, hogy egy-két-sok évvel később nem izgalmas...    A Helka történetének alapjául a Balaton környéki legendák szolgálnak, Cipriánnal pedig már az Alföldig eljutunk. A bookline ajánlója szerint fanatsy-vel határos, szerintem viszont egészen az. (Persze, gyerekverzióban, és magyar sajátosságokkal felturbózva, amit egyébként külön értékelek!) Ezt abból gondolom, hogy a Helka olvasása közben is lebegett felettem az a szürke köd, mint a Gyűrűk Uránál is tapasztaltam... A Ciprián kicsit már más, pers

Osztálykirándulás

    Gyerekek, megérkeztünk. Mindenki keresse meg a táskáját, zokniját, szandálját, nézzen be az ülése alá, hagyott-e ott véletlenül csokipapírt, csipszes zacskót, habár rögtön az út elején megbeszéltük, hogy a buszon nincs étkezés, balesetveszélyes, egy hirtelen fékezés és félremegy a győri édes, aztán megfulladsz itt nekem és hívhatom a mentőket, egyébként is ki fogja azt a sok morzsát összetakarítani, de hallottam ám zacskócsörgést, azért, mert elöl vagyok, azért még hallok hátrafele is, lehet leszállni, első ajtón is, középsőn is, szép sorban, egyesével, nem tolakszik, nem lökdösődik, ne taposd le, ne üvölts már, így is félig megsüketültem, pedig többször is kértem, hogy halkabban, hát nem lehet tőletek az útra figyelni, én már annyiszor megfogadtam, hogy gyerekcsoportot soha többé, csak az a baj, hogy a felnőttek se jobbak, a félrészeg sítáborosok, a viháncoló társasutazók, meg volt az a zarándokcsoport, Krakkóig litániáztak, rózsafüzéreztek, a sok kendős öregasszony, süketek, mint