Ugrás a fő tartalomra

A nemzet csalogányáról


A Dióbolt facebook oldalán már jeleztem, milyen előnye van a szobafogságnak. A fotelfogság viszont mégiscsak kényelmetlenebb állapot. Habár egész jó, mert a fotel kartámlájára feltámasztva az óriás rajztáblámat, kitűnően tudok laptopozni. (Meg vacsorázni, amit a világ legaranyosabb húgocskája csinált ma meg nekem!) Rajztábla nélkül meg olvasni lehet jókat. Ma például befejeztem Blaha Lujza naplójának olvasását, amit kb. két hete kezdtem el. 


A bevezetőn, amit a közreadó Csillag Ilona írt, kissé nehezen rágtam át magam, viszont sok hasznos információt tartalmazott Blaha Lujza életéről, amelyek a Naplóban nem feltétlen pontosan, vagy nem elég részletesen szerepeltek.
A Naplót úgy tizenpár éves korától 55 éves koráig írta, eleinte naplószerűen, később visszaemlékezés-szerűen, személyek, helyek köré csoportosítva történeteket, emlékeket. Érdekes korrajz az XIX. század második felének Magyarországáról, izgalmas a betekintés az akkori színházi világ kulisszái mögé. Blaha Lujza egyszerű, naiv, szeretettel teli személyisége, őszinte rácsodálkozása a nagyszerű emberekre és kíváncsisága nem csak az akkori közönségét, hanem engem is most magával ragadott. Lassan már írhatnám a listát, hogy mely híres személyekkel találkoztam volna szívesen; hát ő biztos rajta lenne, és nem is félnék a találkozástól, mert biztos vagyok benne, hogy kedvesen fogadna!

Pár idézet tőle:

"Egy intendáns nekem kezet csókolt; nohát ezt a kezemet elteszem örök emlékbe."

"... megkaptam a primadonna nevet is. Tyűha, primadonna! Ez már aztán valami. Vajon feljebb hordjam-e az orromat ezután? Vagy lejjebb? Megalkudtam magammal, és elhatároztam, hogy maradjon a piszém ott, ahol van, jó helyen van."

"Ha a nagyközönség tudná, hogy mi, színéznők, hányszor milyen rémítően betegen lépünk a színpadra, és alig veszik észre rajtunk; tudja Isten, mi még a betegséggel is komédiázunk. Gyakran megtörtént velem, hogy betegen mentem a színpadra, és meggyógyulva tértem haza. Az izgatottság, a közönség tapsa, az a színházi levegő nekünk a legjobb orvosságunk. Azért is bíztatnak bennünket, ha betegek vagyunk, csak mentül előbb fel, fel a színházhoz, ott meg fog gyógyulni. De úgy is van ez!"

"De az én figyelmemet és lelkemet már akkorra úgy uralta a Balaton, hogy minden egyéb alig érdekelt. Az a nagy víz olyan hatást tett rám, mintha úgy magához ölelni, magához édesgetni akarna."

"... számtalanszor megkérdezték tőlem, hogy hát igazán olyan szerelmes vagyok-e? [...] Jó Isten, hány kamrájának kellene lenni a szívemnek, ha én mindazokba szerelmes volnék, akikkel a színpadon oly szívesen, oly igazi mély érzéssel tudtam játszani!"

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Hőlégballon

Színes, csíkos vászonlabda, lángod lobban barlangodba, lengő gömböd felhőn gördül, függő kasból hőlég dördül. Kasnak szélén súlyos zsákok, földre húzó mázsa-átkok. Homok terhe nyomna lejjebb csimpaszkodva egyre benned. Ahogy a zsákok leesnek, úgy szállhatsz te egyre feljebb, szabadon a sok tehertől emelkedsz a fellegekből. Hogy- hogy nem, a zsákok újra felkapaszkodnak kasodra. Ha leesnek, újak lesznek, húznak, nyomnak egyre lejjebb... De a hőlég azért ballon, hogy mindig az égre tartson, mindig húzva, mindig lassan... Várnak rá a csillagokban. 2011.11.21.

Olvasónapló: Helka és Ciprián

   Tihanyba tett egynapos látogatásunk utóhangjaként adta kezembe kedvenc nagynénim Nyulász Péter Helka - a Burok-völgy árnyai, valamint a folytatását, a Ciprián, a Balaton hercege c. könyveket. Ha kissé nehezen is kezdtem bele a Helkába (persze, cserkésztáborban nincs is sok idő olvasgatni...), annál gyorsabban olvastam végig a második részt.    A regényekről tudni érdemes, bár szerintem a borító alapján nem is kétséges, hogy körülbelül felsősöknek valók első sorban. De ez nem jelenti azt, hogy egy-két-sok évvel később nem izgalmas...    A Helka történetének alapjául a Balaton környéki legendák szolgálnak, Cipriánnal pedig már az Alföldig eljutunk. A bookline ajánlója szerint fanatsy-vel határos, szerintem viszont egészen az. (Persze, gyerekverzióban, és magyar sajátosságokkal felturbózva, amit egyébként külön értékelek!) Ezt abból gondolom, hogy a Helka olvasása közben is lebegett felettem az a szürke köd, mint a Gyűrűk Uránál is tapasztaltam... A Ciprián kicsit már más, pers

Osztálykirándulás

    Gyerekek, megérkeztünk. Mindenki keresse meg a táskáját, zokniját, szandálját, nézzen be az ülése alá, hagyott-e ott véletlenül csokipapírt, csipszes zacskót, habár rögtön az út elején megbeszéltük, hogy a buszon nincs étkezés, balesetveszélyes, egy hirtelen fékezés és félremegy a győri édes, aztán megfulladsz itt nekem és hívhatom a mentőket, egyébként is ki fogja azt a sok morzsát összetakarítani, de hallottam ám zacskócsörgést, azért, mert elöl vagyok, azért még hallok hátrafele is, lehet leszállni, első ajtón is, középsőn is, szép sorban, egyesével, nem tolakszik, nem lökdösődik, ne taposd le, ne üvölts már, így is félig megsüketültem, pedig többször is kértem, hogy halkabban, hát nem lehet tőletek az útra figyelni, én már annyiszor megfogadtam, hogy gyerekcsoportot soha többé, csak az a baj, hogy a felnőttek se jobbak, a félrészeg sítáborosok, a viháncoló társasutazók, meg volt az a zarándokcsoport, Krakkóig litániáztak, rózsafüzéreztek, a sok kendős öregasszony, süketek, mint