Ugrás a fő tartalomra

Világháború

   Lena már délután is történelmet magolt a kertben, a cseresznyefa alatt, de hiába bámulta a színes képeket a könyvben, valahogy csak nem akarta az agya beengedni az anyagot. Pedig másnap témazárót írnak. A rajzok eredetileg fekete-fehérek, de Lena minden anyag megtanulását azzal kezdte, hogy aprólékosan kiszínezett minden hozzá tartozó ábrát. Hogy valamivel több kedve legyen hozzá... Mitsgaud tanár úr minden évben kiutalt egy plusz ötöst Lenának a valóban csodás képekért, tavaly is "a tárgy iránt tanúsított szorgalma és lelkesedése" mentette meg a hármastól. Nilot hívta, hogy menjenek, nézzék meg a hétvégi vásárt, de neki könnyű. Nilot mindenből kitűnő, úgy szívja magába a tudást, hogy alig kell tanulnia. Lena szomorú sóhajjal mondott nemet. Most, a finisben már igazán igyekezett összekapni magát, már ami a tanulást illeti.
   Nem csoda hát, hogy késő éjjel, 11-12 tájban még mindig halvány fény szűrődött ki az emeleti szobából. Az ablak nyitva volt. Kissé tavaszias volt az idő ahhoz, hogy szellőztessen, de most úgy gondolta, hogy az éjjeli hűvös levegő talán felélénkíti egy kissé, ha már az a pár csésze kávé nem segített...
   Ki tudja már, mennyi ideje ült ugyanazon az egy oldal felett, talán párszor el is bóbiskolt közben, amikor éles füttyszót hallott az utcáról. Először azt hitte, valamit álmodik, de hamar rájött, hogy ez tényleg kintről szólt, az ablaka alól. Ismeretlen fütty volt, vagy csak rég hallotta... Felpattant és kilesett az utcára.
   - Szevasz, Lena!
   - Libert! - Lena hangjában az öröm és a meglepetés versengett egymással: ezer éve nem látta a fiút.
   - Nincs kedved sétálni egyet?
   - Tanulnom kell... Holnap témazáró... - nagyon szívesen ment volna, Libertet, amióta egyetemre jár, alig látta, talán még nem is beszéltek azóta.
   - Ugyan, most már úgysem jegyzed meg... Mit tanulsz?
   - Második világháborút. Utálom!
   Libert elnevette magát. Történelem szakra járt, és a XX. század volt a kedvenc korszaka, de Lena őszinte, gyermeki reakcióján muszáj volt nevetnie.
   - Gyere már, majd elmesélem...
   Lena megkönnyebbülten csukta be az ablakot. Jól tudta, hogy semmi nem ragad már rá, úgyis mindegy. Akkor inkább meghallgatja Libert előadásában a második világháborút, séta közben csak nem alszik el. Felkapta a kardigánját, cipőbe bújt, és leszaladt az utcára.
   A kikötő felé indultak. Libert nem felejtette el az ígéretét, egészen a főtérig mesélt, magyarázott, Lena pedig hősiesen hallgatta, és igyekezett legalább néhány fontosnak tűnő adatot elraktározni. A parton aztán témát váltottak. Felváltva mesélték, mi minden történt velük, mióta nem látták egymást. A hosszú mólón sétáltak befelé. Lena ment elöl, könnyedén lépdelt a keskeny deszkákon. Két oldalt evezős csónakok, motorosok ringatóztak az selymes-sejtelmes vízen. Libert csodálattal nézte a lány táncoló alakját, hallgatta susogó, csilingelő hangját.
   A móló végére elfogyott a mondanivalójuk. Lábukat a víz fölé lógatva, arccal a végtelen tengernek ültek, hallgatták egymás csendjét. Az éjszaka egyre hűvösebb lett, Libert átkarolta, Lena odabújt hozzá.
   A főtérről mélyen zengve megszólalt a templom harangja. Elkongatta a tizenkettőt és újra elcsendesült. Lassan elindultak hazafelé.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Hőlégballon

Színes, csíkos vászonlabda, lángod lobban barlangodba, lengő gömböd felhőn gördül, függő kasból hőlég dördül. Kasnak szélén súlyos zsákok, földre húzó mázsa-átkok. Homok terhe nyomna lejjebb csimpaszkodva egyre benned. Ahogy a zsákok leesnek, úgy szállhatsz te egyre feljebb, szabadon a sok tehertől emelkedsz a fellegekből. Hogy- hogy nem, a zsákok újra felkapaszkodnak kasodra. Ha leesnek, újak lesznek, húznak, nyomnak egyre lejjebb... De a hőlég azért ballon, hogy mindig az égre tartson, mindig húzva, mindig lassan... Várnak rá a csillagokban. 2011.11.21.

Olvasónapló: Helka és Ciprián

   Tihanyba tett egynapos látogatásunk utóhangjaként adta kezembe kedvenc nagynénim Nyulász Péter Helka - a Burok-völgy árnyai, valamint a folytatását, a Ciprián, a Balaton hercege c. könyveket. Ha kissé nehezen is kezdtem bele a Helkába (persze, cserkésztáborban nincs is sok idő olvasgatni...), annál gyorsabban olvastam végig a második részt.    A regényekről tudni érdemes, bár szerintem a borító alapján nem is kétséges, hogy körülbelül felsősöknek valók első sorban. De ez nem jelenti azt, hogy egy-két-sok évvel később nem izgalmas...    A Helka történetének alapjául a Balaton környéki legendák szolgálnak, Cipriánnal pedig már az Alföldig eljutunk. A bookline ajánlója szerint fanatsy-vel határos, szerintem viszont egészen az. (Persze, gyerekverzióban, és magyar sajátosságokkal felturbózva, amit egyébként külön értékelek!) Ezt abból gondolom, hogy a Helka olvasása közben is lebegett felettem az a szürke köd, mint a Gyűrűk Uránál is tapasztaltam... A Ciprián kicsit már más, pers

Osztálykirándulás

    Gyerekek, megérkeztünk. Mindenki keresse meg a táskáját, zokniját, szandálját, nézzen be az ülése alá, hagyott-e ott véletlenül csokipapírt, csipszes zacskót, habár rögtön az út elején megbeszéltük, hogy a buszon nincs étkezés, balesetveszélyes, egy hirtelen fékezés és félremegy a győri édes, aztán megfulladsz itt nekem és hívhatom a mentőket, egyébként is ki fogja azt a sok morzsát összetakarítani, de hallottam ám zacskócsörgést, azért, mert elöl vagyok, azért még hallok hátrafele is, lehet leszállni, első ajtón is, középsőn is, szép sorban, egyesével, nem tolakszik, nem lökdösődik, ne taposd le, ne üvölts már, így is félig megsüketültem, pedig többször is kértem, hogy halkabban, hát nem lehet tőletek az útra figyelni, én már annyiszor megfogadtam, hogy gyerekcsoportot soha többé, csak az a baj, hogy a felnőttek se jobbak, a félrészeg sítáborosok, a viháncoló társasutazók, meg volt az a zarándokcsoport, Krakkóig litániáztak, rózsafüzéreztek, a sok kendős öregasszony, süketek, mint