Ugrás a fő tartalomra

Szobor

   A parkon át sétáltak haza a partról. A szobor előtt Lena megállt.
   - Ez is torzónak számít?
   - Miért lenne torzó? Mindene megvan... - válaszolt Libert.
   - Jó, a testrészei igen, de nézd a kezét!
   - Az is a helyén van.
   - Az ujjait!
   - Öt... Nem tudom, mire gondolsz.
   - Úgy tartja, mintha fogna valamit...
   - Valóban.
   - Szerinted mi lehetett a kezében?
   - Hát, ahogy elnézem, lándzsa vagy ilyesmi... Mindenesetre azóta már elvesztette.
   Továbbindultak. Libert hazakísérte Lenát. Lena otthon előkotort mindenféle régi könyvet a kisvárosról, hátha van egy kép, amiről kiderül, mit tartott a szobor eredetileg, de úgy tűnt, kő létére elég hanyag lehetett, mert a leleplezése után hat évvel készült ősrégi fényképen már csak az öt üres ujját szorította össze a levegő körül. Lena félretette hát a könyveket, megebédelt, és leheveredett pihenni. Azon járt az esze, hogy miért kellett volna hazafelé a piacra beugrania, mert hiába járták végig Liberttel a bódékat, sehogy nem jutott eszébe, mit írt fel reggel az itthon hagyott cetlire. A papírka azóta persze elveszett, így most álmosan, a plafont bámulva merengett.
   Közben kint felhők gyülekeztek, lehűlt a levegő és eleredt az eső. A hűvös beömlött az ablakon a nyári-meleg szobába, maga előtt lökve a cserepes levendulák illatát. Lena hirtelen felült az ágyán, majd a szekrényéhez sietett. Magára kapott egy kardigánt, a fiókból egy levendulakék összecsukós esernyőt vett elő, kistáska, gumicsizma, és már repült is a piac felé. Elsietett a szobor előtt, az esernyő alól épp csak a talpazatot látta. Kicsivel arrébb megtorpant. Valami furcsát vett észre, de csak a szeme sarkából. Hátrafordult. Az öreg kőszobor öt elgémberedett ujja egy hatalmas, ódon férfiernyőt tartott, épp a saját feje fölé. Lena felkacagott, aztán sarkon fordult és vidáman ügetett tovább a piacra egy cserép árvácskáért.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Hőlégballon

Színes, csíkos vászonlabda, lángod lobban barlangodba, lengő gömböd felhőn gördül, függő kasból hőlég dördül. Kasnak szélén súlyos zsákok, földre húzó mázsa-átkok. Homok terhe nyomna lejjebb csimpaszkodva egyre benned. Ahogy a zsákok leesnek, úgy szállhatsz te egyre feljebb, szabadon a sok tehertől emelkedsz a fellegekből. Hogy- hogy nem, a zsákok újra felkapaszkodnak kasodra. Ha leesnek, újak lesznek, húznak, nyomnak egyre lejjebb... De a hőlég azért ballon, hogy mindig az égre tartson, mindig húzva, mindig lassan... Várnak rá a csillagokban. 2011.11.21.

Olvasónapló: Helka és Ciprián

   Tihanyba tett egynapos látogatásunk utóhangjaként adta kezembe kedvenc nagynénim Nyulász Péter Helka - a Burok-völgy árnyai, valamint a folytatását, a Ciprián, a Balaton hercege c. könyveket. Ha kissé nehezen is kezdtem bele a Helkába (persze, cserkésztáborban nincs is sok idő olvasgatni...), annál gyorsabban olvastam végig a második részt.    A regényekről tudni érdemes, bár szerintem a borító alapján nem is kétséges, hogy körülbelül felsősöknek valók első sorban. De ez nem jelenti azt, hogy egy-két-sok évvel később nem izgalmas...    A Helka történetének alapjául a Balaton környéki legendák szolgálnak, Cipriánnal pedig már az Alföldig eljutunk. A bookline ajánlója szerint fanatsy-vel határos, szerintem viszont egészen az. (Persze, gyerekverzióban, és magyar sajátosságokkal felturbózva, amit egyébként külön értékelek!) Ezt abból gondolom, hogy a Helka olvasása közben is lebegett felettem az a szürke köd, mint a Gyűrűk Uránál is tapasztaltam... A Ciprián kicsit már más, pers

Osztálykirándulás

    Gyerekek, megérkeztünk. Mindenki keresse meg a táskáját, zokniját, szandálját, nézzen be az ülése alá, hagyott-e ott véletlenül csokipapírt, csipszes zacskót, habár rögtön az út elején megbeszéltük, hogy a buszon nincs étkezés, balesetveszélyes, egy hirtelen fékezés és félremegy a győri édes, aztán megfulladsz itt nekem és hívhatom a mentőket, egyébként is ki fogja azt a sok morzsát összetakarítani, de hallottam ám zacskócsörgést, azért, mert elöl vagyok, azért még hallok hátrafele is, lehet leszállni, első ajtón is, középsőn is, szép sorban, egyesével, nem tolakszik, nem lökdösődik, ne taposd le, ne üvölts már, így is félig megsüketültem, pedig többször is kértem, hogy halkabban, hát nem lehet tőletek az útra figyelni, én már annyiszor megfogadtam, hogy gyerekcsoportot soha többé, csak az a baj, hogy a felnőttek se jobbak, a félrészeg sítáborosok, a viháncoló társasutazók, meg volt az a zarándokcsoport, Krakkóig litániáztak, rózsafüzéreztek, a sok kendős öregasszony, süketek, mint