Ugrás a fő tartalomra

Fal

   Mandor a kapu előtt várta Lenát. Nem sokat kellett álldogálnia, Lena hamarosan megjelent könnyű, nyári szoknyában, sárga csíkos tornacipőben, lenge trikóban és egy piros vászontáskával. Elindultak, kényelmesen lépdelve felfelé a macskaköves utcán. Siston néni petúniás ablaka alatt is elsétáltak, és egy kis közöcskén balra fordulva kiosontak a házak közül. A kockakő elfogyott, keskeny földút váltotta fel, mély vájattal a közepén, a nagy nyári bringás hegymászások nyomával. Az útból hamarosan már csak egy kis ösvény maradt, éppen elfértek egymás mellett, a keréknyom két oldalán.
   - A vár jó lesz? - kérdezte Mandor.
   - Majd keresünk egy jó helyet...
   Nem volt kedvük beszélgetni, de a hegyre fölfelé amúgy se lett volna szerencsés. Az erdő viszont gyönyörű volt, csíkosra szeletelte a nyári napsütést, hűvös árnyékot adott, az éjszakai esőtől párás illata volt az avarnak, egy szóval ragyogott a délután. Néhány kisebb emelkedő és egy nagy kaptató vitt fel a várhoz. Mandort nem viselte meg annyira a túra, de neki is jól esett lehuppanni a hűvös fal tövébe. Lena nem hagyta sokáig, egy pillanatra pihent csak meg, máris továbbröppent, körbeszaladt a romokon, felrántotta Mandort és húzta magával.
   - Nézd, itt jó lesz! Innen a legszebb a kilátás...
   - Rendben, felőlem itt is ülhetünk.
   Lena ledobta válláról a táskáját, és lehuppant a magas faltöredék árnyékába. Hátát a hűvös, rücskös köveknek döntötte. Mandor is keresett egy kényelmes helyet és lehuppant a fűbe. Lena ámulva csodálta a szikrázó világot: a kisváros házait, a falak fakó tarkaságát, a libegő függönyöket, az ablakokon reflektorként megcsillanó napsugarakat, a piros tetőket... A főtér nyüzsgő sokaságát, a parton elsikló autókat, a piac színes ponyváit, a templomtornyot, a távolban robogó vonatot... És a végtelen tengert. A város mintha egyenesen szaladt volna egy hatalmas, kék selyemkendő alá, amit a szél táncoltatott kedvére. Szinte beleszédült a mérhetetlen kékségbe, de cseppet sem bánta. A kékből sosem lehet túl sok, különösen, ha az ég és a víz kékjéről van szó. Hát csak bámulta, itta a kéket, hagyta, hogy a nyár beszippantsa. Észre sem vette, mennyire elnézelődött, csak amikor meglátta az első halvány narancsos csíkot a víz és az ég határán. Ahogy felrázta magát, Mandor békés szuszogását is meghallotta. Magában mosolyogva oldalba bökte a fiút. Mandor nem szólt, csak pislogott kettőt és feltápászkodott.
   - Jót aludtál? - mosolygott Lena.
   - Ahaaa... Az ilyen dumálásokat szeretem - vigyorgott most már ő is.
   - Szívesen máskor is! - Lena vállára kapta a táskát - de most már menjünk!
   - Szerintem is... Baromi éhes vagyok!
   A hazaút gyors és rövid volt. Az erdő közben a ragyogó templomból árnyas hellyé változott, Lena lépkedett elöl, a réten át aztán táskáját maga után lóbálva rohant, a végén elkapta a kerítést és a kockaköveken egyensúlyozva megvárta Mandort. Az utcára kiérve elbúcsúztak, és Lena ujjait az érdes házfalakon húzva hazaballagott.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Hőlégballon

Színes, csíkos vászonlabda, lángod lobban barlangodba, lengő gömböd felhőn gördül, függő kasból hőlég dördül. Kasnak szélén súlyos zsákok, földre húzó mázsa-átkok. Homok terhe nyomna lejjebb csimpaszkodva egyre benned. Ahogy a zsákok leesnek, úgy szállhatsz te egyre feljebb, szabadon a sok tehertől emelkedsz a fellegekből. Hogy- hogy nem, a zsákok újra felkapaszkodnak kasodra. Ha leesnek, újak lesznek, húznak, nyomnak egyre lejjebb... De a hőlég azért ballon, hogy mindig az égre tartson, mindig húzva, mindig lassan... Várnak rá a csillagokban. 2011.11.21.

Olvasónapló: Helka és Ciprián

   Tihanyba tett egynapos látogatásunk utóhangjaként adta kezembe kedvenc nagynénim Nyulász Péter Helka - a Burok-völgy árnyai, valamint a folytatását, a Ciprián, a Balaton hercege c. könyveket. Ha kissé nehezen is kezdtem bele a Helkába (persze, cserkésztáborban nincs is sok idő olvasgatni...), annál gyorsabban olvastam végig a második részt.    A regényekről tudni érdemes, bár szerintem a borító alapján nem is kétséges, hogy körülbelül felsősöknek valók első sorban. De ez nem jelenti azt, hogy egy-két-sok évvel később nem izgalmas...    A Helka történetének alapjául a Balaton környéki legendák szolgálnak, Cipriánnal pedig már az Alföldig eljutunk. A bookline ajánlója szerint fanatsy-vel határos, szerintem viszont egészen az. (Persze, gyerekverzióban, és magyar sajátosságokkal felturbózva, amit egyébként külön értékelek!) Ezt abból gondolom, hogy a Helka olvasása közben is lebegett felettem az a szürke köd, mint a Gyűrűk Uránál is tapasztaltam... A Ciprián kicsit már más, pers

Osztálykirándulás

    Gyerekek, megérkeztünk. Mindenki keresse meg a táskáját, zokniját, szandálját, nézzen be az ülése alá, hagyott-e ott véletlenül csokipapírt, csipszes zacskót, habár rögtön az út elején megbeszéltük, hogy a buszon nincs étkezés, balesetveszélyes, egy hirtelen fékezés és félremegy a győri édes, aztán megfulladsz itt nekem és hívhatom a mentőket, egyébként is ki fogja azt a sok morzsát összetakarítani, de hallottam ám zacskócsörgést, azért, mert elöl vagyok, azért még hallok hátrafele is, lehet leszállni, első ajtón is, középsőn is, szép sorban, egyesével, nem tolakszik, nem lökdösődik, ne taposd le, ne üvölts már, így is félig megsüketültem, pedig többször is kértem, hogy halkabban, hát nem lehet tőletek az útra figyelni, én már annyiszor megfogadtam, hogy gyerekcsoportot soha többé, csak az a baj, hogy a felnőttek se jobbak, a félrészeg sítáborosok, a viháncoló társasutazók, meg volt az a zarándokcsoport, Krakkóig litániáztak, rózsafüzéreztek, a sok kendős öregasszony, süketek, mint