Ugrás a fő tartalomra

Don Camillo kisvilága

   A következő könyv, amit kivégeztem, Giovannino Guareschi: Don Camillo kisvilága című műve. Olyan olvasnivalót kerestem, ami kellően könnyed és szórakoztató, hogy ne vegye el a kedvem az olvasástól. A Don Camillót filmen is láttam, több jelenet ismerősen köszönt vissza, de valahogy egészen más volt a hangulata, mint a filmnek. Persze, ez örök téma, hogy könyv, vagy film; nekem mindkettő tetszett. Könnyed, hülyére tudtam magam nevetni rajta, de azért kellően mély és elgondolkodtató, úgyhogy nem hiába vettem a kezembe!

   Olvasáskor egyébként állandó kísértésem szokott lenni, hogy színes ceruzákkal aláhúzkodva kipreparáljam a kedvenc részeimet, akármit is böngészek. Az utókorra való tekintettel azért mégsem szoktam rongálni a könyveket, inkább csak kis cetlikkel bejelölöm, majd a végén kigyűjtöm a talált "kincseket". Így volt most is, Bohinj felé a kocsiban egyre kisebb darabkákra tépkedtem a könyvjelzőmet, és most szeretném megosztani veletek a kedvenc sorokat.

"- Ha ahelyett, hogy beszélsz és csak utána gondolkozol, előbb meggondolnád, mit kell mondanod, és aztán beszélnél, nem kellene utólag megbánnod, hogy butaságokat mondtál."

"- Amikor Atyám megteremtette a világot, különbséget tett ember és állat közt. Ez azt jelenti, hogy mindazok, akik az emberek kategóriájába tartoznak, emberek is maradnak, akármit tesznek és ezért emberként kell velük bánni."

"- ... A nagy műveltség visz a tudatlanságba, mert a műveltség nem a hitre támaszkodik, az ember egy bizonyos ponton csak a dolgok matematikáját látja. És ennek a matematikának a harmóniáját tekinti istenének, elfelejtve, hogy maga Isten teremtette ezt a matematikát és ezt a harmóniát. De a te Istened nem számokból van, don Camillo, s a te Paradicsomod egén igazi angyalok repkednek. A haladás az ember szemében egyre jobban összezsugorítja a földet: egy napon, amikor az autók percenként százmérföldes sebességgel fognak száguldozni, az ember mikroszkopikus méretűnek látja majd a világot, s úgy fogja magát érezni, mint egy veréb egy hatalmas árboc tetején, belebámul a végtelenbe és a végtelenben újra megtalálja Istent és az igaz életbe vetett hitét."

"Hanem 1929-ben Mariolino, Ciro első unokája ráeszmélt, hogy egy kétéves férfinak erkölcsi kötelessége bejárni a világot, hogy egy kis élettapasztalatot szerezzen, s bizonytalan léptekkel útnak indult."

"- Gyermekeim, a házasság nem tréfadolog. Tíz perc alatt köti az ember és egy egész életre szól. Komoly és ünnepélyes esemény, még ha a legszerényebb és legegyszerűbb külsőségek közepette köttetik is. Vannak bizonyos szabályok, melyek alól nem vonhatjuk ki magunkat. Legyetek türelemmel: a házasság nem borsodó, amelyhez felvernek két tojást és tíz perc alatt kész."

"Az első, ami don Camillo szemébe ötlött, egy demokkrácia volt két kával, melyek már-már háromnak látszottak, annyira kettő volt belőlük."

Forrás

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Hőlégballon

Színes, csíkos vászonlabda, lángod lobban barlangodba, lengő gömböd felhőn gördül, függő kasból hőlég dördül. Kasnak szélén súlyos zsákok, földre húzó mázsa-átkok. Homok terhe nyomna lejjebb csimpaszkodva egyre benned. Ahogy a zsákok leesnek, úgy szállhatsz te egyre feljebb, szabadon a sok tehertől emelkedsz a fellegekből. Hogy- hogy nem, a zsákok újra felkapaszkodnak kasodra. Ha leesnek, újak lesznek, húznak, nyomnak egyre lejjebb... De a hőlég azért ballon, hogy mindig az égre tartson, mindig húzva, mindig lassan... Várnak rá a csillagokban. 2011.11.21.

Olvasónapló: Helka és Ciprián

   Tihanyba tett egynapos látogatásunk utóhangjaként adta kezembe kedvenc nagynénim Nyulász Péter Helka - a Burok-völgy árnyai, valamint a folytatását, a Ciprián, a Balaton hercege c. könyveket. Ha kissé nehezen is kezdtem bele a Helkába (persze, cserkésztáborban nincs is sok idő olvasgatni...), annál gyorsabban olvastam végig a második részt.    A regényekről tudni érdemes, bár szerintem a borító alapján nem is kétséges, hogy körülbelül felsősöknek valók első sorban. De ez nem jelenti azt, hogy egy-két-sok évvel később nem izgalmas...    A Helka történetének alapjául a Balaton környéki legendák szolgálnak, Cipriánnal pedig már az Alföldig eljutunk. A bookline ajánlója szerint fanatsy-vel határos, szerintem viszont egészen az. (Persze, gyerekverzióban, és magyar sajátosságokkal felturbózva, amit egyébként külön értékelek!) Ezt abból gondolom, hogy a Helka olvasása közben is lebegett felettem az a szürke köd, mint a Gyűrűk Uránál is tapasztaltam... A Ciprián kicsit már más, pers

Osztálykirándulás

    Gyerekek, megérkeztünk. Mindenki keresse meg a táskáját, zokniját, szandálját, nézzen be az ülése alá, hagyott-e ott véletlenül csokipapírt, csipszes zacskót, habár rögtön az út elején megbeszéltük, hogy a buszon nincs étkezés, balesetveszélyes, egy hirtelen fékezés és félremegy a győri édes, aztán megfulladsz itt nekem és hívhatom a mentőket, egyébként is ki fogja azt a sok morzsát összetakarítani, de hallottam ám zacskócsörgést, azért, mert elöl vagyok, azért még hallok hátrafele is, lehet leszállni, első ajtón is, középsőn is, szép sorban, egyesével, nem tolakszik, nem lökdösődik, ne taposd le, ne üvölts már, így is félig megsüketültem, pedig többször is kértem, hogy halkabban, hát nem lehet tőletek az útra figyelni, én már annyiszor megfogadtam, hogy gyerekcsoportot soha többé, csak az a baj, hogy a felnőttek se jobbak, a félrészeg sítáborosok, a viháncoló társasutazók, meg volt az a zarándokcsoport, Krakkóig litániáztak, rózsafüzéreztek, a sok kendős öregasszony, süketek, mint