Ugrás a fő tartalomra

Pókfogócska

    Milán nagycsoportos és pókemberes tornazsákja van. És összefirkálta a tündéres rajzomat. Eldugta a kinti cipőm. A hajamba kente a fogkrémet. Lelökött a hálós mászókáról. Az alvós babám szempilláit szálanként kitépte. Azt mondta, hogy csipa vagyok. Ez biztos elég csúnya, mert az óvó néni szemöldöke a hajáig felugrott tőle. Egyszer erősen megfogta a nyakamat, de nem pusztított meg. Az azért elég rossz lenne, ha meghalnék. Milán viszont igazán eltűnhetne valahogy.

Reggel a leggyorsabb cipőmet vettem fel, hogy majd elfuthassak, ha baj van. Útközben vettem észre, kétféle vonal van. A vékonyakra rá szabad lépni, egyensúlyozni rajta, mint a pókháló mászóka kötelein vagy táncolni, mint a cirkuszban. A vastagok széle azonban omladozik, ha oda lépsz, nincs menekvés, egyszerűen kicsúszik a lábad alól a talaj, és zuhansz le a szakadékba, a két aszfaltdarab között, olyan mélyre, hogy nem hallatszik fel a placcsanás. Folyó van az alján, krokodilokkal, meg cápákkal. Nagyon vigyázok, hogy a vastag vonalakat mindig átugorjam.

Az ovi udvarán sok a fű, de ott, ahol a fiúk focizni szoktak, az beton. Vonalas. Az egyetlen baj, hogy Milán utálja a focit. Vagy a fiúkat, akikkel focizni lehetne. Valószínű, hogy ők visszaütnek.

Amikor kimegyünk, a leggyorsabb cipőmben futok néhány bemelegítő kört. A legonindzsa a zsebemben lapul. Akkor vettem ki, amikor visszaszaladtam zsebkendőért. Hamarabb nem lehetett, mert öltözéskor mindig megnézi a tornazsákját, amiben tartja. Futás után a mászóvár alá lopakodok. Figyelem az arcát. Látni lehet, mikor válik Pókemberré, olyankor a szeme kicsit kidülled, jobban látszanak az erek, behálózzák a szemgolyóját. Ő fent van a várban, én lent. Ekkor előveszem a nindzsát, odaugrok és rákiáltok. „Hádzsime!” Nincs idő várni, rohanni kell, mert Pókember baromi gyors, a mászóvár oldalán kúszik, aztán leugrik és trappol utánam üvöltve, hogy adjam vissza, az az övé. A focipálya felé futok, kikerülöm az elém gurult labdát, ha szerencsém van, ő pont elesik benne. A vékony vonalakon indulok el, az háló, megtart, egyensúlyozok, Pókember a pálya szélére ér, folyton elé vágnak a focisok, csak a vonalakon tud utánam jönni. Megállok a kapu közelében, ahol a vastag és a vékony vonalak keresztezik egymást. Berogyasztok, a beton fölött lóbálom kezemben a nindzsát, mint egy kacsakövet. Nagyon pontosnak kell lennem. Már majdnem utolér, mikor eldobom a legot. Épp a vastag vonal szélére esik. Rohanni kezdek a hálón, érzem, ahogy rángatózik alattam. Milán megtorpan, nem tudja, hogy utánam, vagy a lego után jöjjön, de én már nagyon messze vagyok. Ugrik, vetődik, én csendben elbujkálok a bokrok mögött, hogy ne halljam a mélyből az egyre halkuló visítását.



Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Hőlégballon

Színes, csíkos vászonlabda, lángod lobban barlangodba, lengő gömböd felhőn gördül, függő kasból hőlég dördül. Kasnak szélén súlyos zsákok, földre húzó mázsa-átkok. Homok terhe nyomna lejjebb csimpaszkodva egyre benned. Ahogy a zsákok leesnek, úgy szállhatsz te egyre feljebb, szabadon a sok tehertől emelkedsz a fellegekből. Hogy- hogy nem, a zsákok újra felkapaszkodnak kasodra. Ha leesnek, újak lesznek, húznak, nyomnak egyre lejjebb... De a hőlég azért ballon, hogy mindig az égre tartson, mindig húzva, mindig lassan... Várnak rá a csillagokban. 2011.11.21.

Olvasónapló: Helka és Ciprián

   Tihanyba tett egynapos látogatásunk utóhangjaként adta kezembe kedvenc nagynénim Nyulász Péter Helka - a Burok-völgy árnyai, valamint a folytatását, a Ciprián, a Balaton hercege c. könyveket. Ha kissé nehezen is kezdtem bele a Helkába (persze, cserkésztáborban nincs is sok idő olvasgatni...), annál gyorsabban olvastam végig a második részt.    A regényekről tudni érdemes, bár szerintem a borító alapján nem is kétséges, hogy körülbelül felsősöknek valók első sorban. De ez nem jelenti azt, hogy egy-két-sok évvel később nem izgalmas...    A Helka történetének alapjául a Balaton környéki legendák szolgálnak, Cipriánnal pedig már az Alföldig eljutunk. A bookline ajánlója szerint fanatsy-vel határos, szerintem viszont egészen az. (Persze, gyerekverzióban, és magyar sajátosságokkal felturbózva, amit egyébként külön értékelek!) Ezt abból gondolom, hogy a Helka olvasása közben is lebegett felettem az a szürke köd, mint a Gyűrűk Uránál is tapasztaltam... A Ciprián kicsit már más, pers

Osztálykirándulás

    Gyerekek, megérkeztünk. Mindenki keresse meg a táskáját, zokniját, szandálját, nézzen be az ülése alá, hagyott-e ott véletlenül csokipapírt, csipszes zacskót, habár rögtön az út elején megbeszéltük, hogy a buszon nincs étkezés, balesetveszélyes, egy hirtelen fékezés és félremegy a győri édes, aztán megfulladsz itt nekem és hívhatom a mentőket, egyébként is ki fogja azt a sok morzsát összetakarítani, de hallottam ám zacskócsörgést, azért, mert elöl vagyok, azért még hallok hátrafele is, lehet leszállni, első ajtón is, középsőn is, szép sorban, egyesével, nem tolakszik, nem lökdösődik, ne taposd le, ne üvölts már, így is félig megsüketültem, pedig többször is kértem, hogy halkabban, hát nem lehet tőletek az útra figyelni, én már annyiszor megfogadtam, hogy gyerekcsoportot soha többé, csak az a baj, hogy a felnőttek se jobbak, a félrészeg sítáborosok, a viháncoló társasutazók, meg volt az a zarándokcsoport, Krakkóig litániáztak, rózsafüzéreztek, a sok kendős öregasszony, süketek, mint