Ugrás a fő tartalomra

Pályaudvar

   Lena elhatározta, hogy a hétvégén meglátogatja Nilot-t a városban. Összecsomagolt, vonatra szállt. Szeretett vonatozni. A közlekedési eszközök közül a vonatot szerette a legjobban. Olyan nagy és biztonságos, még akkor is, ha szélsebesen száguld a szántóföldek között, megnyugtató a zakatolás, zötyögés. Buszon vagy autóban néha rosszul tudott lenni, de vonatban soha. Szerette a hatalmas ablakokat is, meg azt, hogy amikor vonatra szállt, legalább egy fél órát utazott vele, ennyi időre pedig már érdemes berendezkedni. Levenni a meleg holmit, elővenni a könyvet, üveg vizet...
   Kiválasztott egy négyest a bal oldalon. Mindig erre az oldalra ült, valahogy jobban tetszett neki itt a táj, vagy ki tudja, miért. Haza felé a jobb oldalra. A város egy órányira volt az ő kisvárosuktól, nyugodtan elhelyezkedhetett. Letette magával szembe a feneketlen válltáskát, elővette belőle az új regényt, amit most fog csak elkezdeni. Most észlelte csak, hogy milyen meleg van. Letette a könyvet az ülésre, és nagy erőlködéssel lecibálta az ablakot. Kihajolt, jólesett a friss esti levegő. Látta, hogy a forgalmista most int a zöld palacsintával a masinisztának. A vonat nehézkes döccenéssel elindult. Lena leült és kezébe vette a könyvet. Egy ideig elmélyülten nézte a fedőlapot, rajta a képet, és megpróbálta elképzelni, mi lehet belül. Majd gyorsan átlapozta a belső lényegtelen lapokat és belekezdett. Időnként kilesett, hogy merre járnak, de már egyre sötétebb volt. A fantomállomás még ijesztőbbnek tetszett, mint egyébként. A kalauznak kedvesen átnyújtotta a jegyét, aztán a könyv lapjai közé csúsztatta. Jó lesz még jelzőnek, úgysem hozott mást. Meg aztán, mindig olyan izgalmasak a régebbi könyvekben hagyott kincsek. Egyszer így talált rá egy szerelmes levélre, amit a nagynénje kapott a könyv mellé...
   Hosszú volt az út, elfáradt már a szeme meg a feje is, eltette hát a könyvet és álmosan bámult ki az éjszakába. Lassanként kezdtek az elszóródó fények egyre sűrűbb foltokban megjelenni, távolban már látszott a város. Még egy állomás a külvárosban, és már ott is voltak. A városban mindig nagy volt a nyüzsgés, különösen így, este tájban. Már egész jó volt az idő, talán kicsit hűvös is, péntek este minden tele volt fiatalokkal, no meg turistákkal. Lena leszállt, utat keresett magának a kijárathoz a tömegen át.
   A parkolóban hirtelen megtorpant. Hiszen Nilot azt írta, hogy hétvégén a szülei bejönnek érte kocsival és elmennek vidékre látogatóba... Lelombozta a felismerés. Persze, eszébe juthatott volna korábban is. Hátrafordult, felnézett a nagy állomásépületre és nagy sóhajtással elindult visszafelé. 
   A színes, izgalmas tömeg bent most egyszerre idegennek, elutasítónak tűnt, nagyon egyedül érezte magát. Megkereste a nagy kijelzőket és leste, hátha indul vonat hazafelé. A tábla alján árválkodott a kiírás: 23:36-kor indul a következő... Most, hogy megvolt a biztonság, amibe kapaszkodhatott, más szemmel nézte a pályaudvart. Pár órára helyet kell találnia magának. Vize van, két tábla csokija meg a könyve... De azért mégiscsak olyan ijesztő hely ez!
   A jegypénztáraktól kicsit arrébb volt a fedett, hatalmas váróhelyiség. Keresett egy padot, oda letelepedett. Elővette a könyvet, de csak alibiből. Valójában izgatott volt, egy betűt sem fogott fel, apró darabonként csengtek a fülébe a körülötte ülők, állók, rohanók, idegeskedők félmondatai.
   - ... megváltozott volna a menetrend? Kijöttem 46-ra, aztán már rég elment. Most ülhetek itt egy órát!
   - ... drágám, elintéztem, minden rendben lesz! Hogy...? Persze, én is jövök! ... Én is szeretlek!
   - Úúúristen, annyira-de-annyira gáz volt. Úgy nézett, tutira, hogy belém van esve!
   Tíz óra körül kezdett éhes lenni. Megette az egyik csokit. A papírt elvitte a közeli szemetesig, a táskáját a padon hagyta. Csak pár lépésre, de kicsit rossz érzése volt miatta. Gyorsan visszaült. Lassan telt az idő. Már le is tette a könyvet, úgy figyelte a pályaudvar mozgalmas életét. Kezdte kiismerni, hogy ki tartozik ide: a két biztonsági őr, a kukásmellényes furcsa fickó, aki időről időre körbejárt seprűvel és nyeles lapáttal meg talán az a loncsos alak is, aki még megvárja, hogy kiürüljön a váró és keres egy eldugottabb padot magának... Egész kellemesen elnézelődött volna még egy darabig, de már egy ideje érezte, hogy ki kellene mennie mosdóba. Itt viszont fogalma sem volt, merre keresse... Először azt gondolta, kibírja valahogy, amíg nem indul a vonata, de rájött, hogy nem fog menni, úgyhogy nekiállt, hogy megkeresse. Hosszú időbe telt, míg keresztül-kasul végigjárta a pályaudvart, és mégsem bukkant rá.
   Kezdett az a furcsa érzése lenni, hogy ez alatt az itt töltött pár óra alatt, ahogy kicsit jobban megismerte a pályaudvart, olyan lett ez a hely, mintha menedéket, egy kissé barátságtalan otthont lelt volna magának egy időre. Aztán eszébe jutott, hogy egy hely attól lesz igazán otthonos, ha végre pisilhetne is benne, hiszen ezen a szinten az ember is úgy működik, mint a kutyák. Még majdnem háromnegyed óra volt a vonata indulásáig. 
   - ...23:36-kor indul a 10. vágányról.
   Már bent áll! Villámgyorsan összeszedte magát és felszállt. Nem szerette az új vonatokat, de most örült neki, hogy azzal utazik, hiszen ezen nem kellett megvárnia az indulást, ha már nem találta meg a pályaudvari mosdót.
   Megnyugodott szívvel ült le a szinte teljesen üres vonaton. Újra elővette a könyvet, hogy el ne aludjon hazafelé. Amikor kis rántással, csendes zúgással elindult a szerelvény, furcsa érzéssel nézett vissza a tornyosuló, patkó alakú pályaudvarra.

Megjegyzések

Megjegyzés küldése

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Hőlégballon

Színes, csíkos vászonlabda, lángod lobban barlangodba, lengő gömböd felhőn gördül, függő kasból hőlég dördül. Kasnak szélén súlyos zsákok, földre húzó mázsa-átkok. Homok terhe nyomna lejjebb csimpaszkodva egyre benned. Ahogy a zsákok leesnek, úgy szállhatsz te egyre feljebb, szabadon a sok tehertől emelkedsz a fellegekből. Hogy- hogy nem, a zsákok újra felkapaszkodnak kasodra. Ha leesnek, újak lesznek, húznak, nyomnak egyre lejjebb... De a hőlég azért ballon, hogy mindig az égre tartson, mindig húzva, mindig lassan... Várnak rá a csillagokban. 2011.11.21.

Olvasónapló: Helka és Ciprián

   Tihanyba tett egynapos látogatásunk utóhangjaként adta kezembe kedvenc nagynénim Nyulász Péter Helka - a Burok-völgy árnyai, valamint a folytatását, a Ciprián, a Balaton hercege c. könyveket. Ha kissé nehezen is kezdtem bele a Helkába (persze, cserkésztáborban nincs is sok idő olvasgatni...), annál gyorsabban olvastam végig a második részt.    A regényekről tudni érdemes, bár szerintem a borító alapján nem is kétséges, hogy körülbelül felsősöknek valók első sorban. De ez nem jelenti azt, hogy egy-két-sok évvel később nem izgalmas...    A Helka történetének alapjául a Balaton környéki legendák szolgálnak, Cipriánnal pedig már az Alföldig eljutunk. A bookline ajánlója szerint fanatsy-vel határos, szerintem viszont egészen az. (Persze, gyerekverzióban, és magyar sajátosságokkal felturbózva, amit egyébként külön értékelek!) Ezt abból gondolom, hogy a Helka olvasása közben is lebegett felettem az a szürke köd, mint a Gyűrűk Uránál is tapasztaltam... A Ciprián kicsit már más, pers

Osztálykirándulás

    Gyerekek, megérkeztünk. Mindenki keresse meg a táskáját, zokniját, szandálját, nézzen be az ülése alá, hagyott-e ott véletlenül csokipapírt, csipszes zacskót, habár rögtön az út elején megbeszéltük, hogy a buszon nincs étkezés, balesetveszélyes, egy hirtelen fékezés és félremegy a győri édes, aztán megfulladsz itt nekem és hívhatom a mentőket, egyébként is ki fogja azt a sok morzsát összetakarítani, de hallottam ám zacskócsörgést, azért, mert elöl vagyok, azért még hallok hátrafele is, lehet leszállni, első ajtón is, középsőn is, szép sorban, egyesével, nem tolakszik, nem lökdösődik, ne taposd le, ne üvölts már, így is félig megsüketültem, pedig többször is kértem, hogy halkabban, hát nem lehet tőletek az útra figyelni, én már annyiszor megfogadtam, hogy gyerekcsoportot soha többé, csak az a baj, hogy a felnőttek se jobbak, a félrészeg sítáborosok, a viháncoló társasutazók, meg volt az a zarándokcsoport, Krakkóig litániáztak, rózsafüzéreztek, a sok kendős öregasszony, süketek, mint