Ugrás a fő tartalomra

Barkák és tömjénfüst

   - Nem hiszek Istenben - gondolja Bori, mikor ujját a szentelt vízbe mártja, hogy keresztet vessen. 
   A föl, le, bal váll, jobb váll mozdulat megy magától, ahogyan a jobb térd is kérdés nélkül hajlik, hogy egy pillanatra üdvözölje a kemény márványt. 
   Bori beül a padba, bal hajó, harmadik sor. Ahogy kezét maga mellé ejti a padra, valami szokatlant érez. A hosszú ülőpárna huzatja megváltozott. Végigsimít rajta, ujjbegyei keresik az ismerős recéket, gyűrődéseket, az anyagba szőtt rózsa kidomborodó mintáját, amin a kindertojásos kék műanyag motorral ugratott vagy ezret egy karácsonyi nagymise alatt. Nem! Húsvéti volt, barkákkal és tömjénfüsttel, éteri gregoriánnal és varázslatosan csengő latin szavakkal. 
   Most üres a templom, csak a két sekrestyés sürög, a krizantém helyéről vitatkoznak a mellékoltárnál, azzal a jellegzetes, szinte kiabáló suttogással, ahogy csak a süket idősek tudnak beszélgetni. Bori igyekszik máshová figyelni. A főoltár felett függő képet nézi, Assisi Szent Klárával és Szent Ferenccel. A férfi és a nő tekintete is az égbe réved, átszellemült arccal és természetellenes testtartással merednek egy rózsaszín púderbe forgatott bárányfelhőre. 
   - Mit látnak, amit én nem? Ki ez a két ember, aki az eget bámulja, a túlfújt kék lufiban rekedt levegőt, ahelyett, hogy egymást néznék? Olyan szép nő... Illetve lehetne, de sápadt és beteg az arca, és úgy tartja magát, mint akit kerékbe törtek. Tényleg, ki is volt az, aki így lett vértanú? Istenem, ki vállal be önként ilyen kínzást? 
   Egy idős asszony ült be a szemközti padba. Érkezése és térdre borulása meteor-szerű becsapódás zajai után egészen kísértetiesnek hatott sebesen mozgó ajka hangtalansága. Bori egy tized rózsafüzért olvasott le róla, az ezután következő imádságokat már nem ismerte. A velemi nyaraló jutott eszébe, a hátsó szoba éjjeli szekrényén álló fakó képeslap a Lourdes-i Szűzanyáról. Kislányként azt hitte, álruhás hercegnő. Esetleg tündér. 
   Úgy érezte magát, mint egy múzeumban, ahová a saját emlékeit gyűjtötték. Formátlan kaleidoszkóp-foltok. A semmit vissza nem verő tükörcserepek idegenül villogtak a barokk félhomályban. 
   Bori felállt és a kapuhoz sétált. Szembefordult a főoltárral, az örökmécsessel és térdet hajtott. 
   Nem, mint ha számított volna.

    


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Hőlégballon

Színes, csíkos vászonlabda, lángod lobban barlangodba, lengő gömböd felhőn gördül, függő kasból hőlég dördül. Kasnak szélén súlyos zsákok, földre húzó mázsa-átkok. Homok terhe nyomna lejjebb csimpaszkodva egyre benned. Ahogy a zsákok leesnek, úgy szállhatsz te egyre feljebb, szabadon a sok tehertől emelkedsz a fellegekből. Hogy- hogy nem, a zsákok újra felkapaszkodnak kasodra. Ha leesnek, újak lesznek, húznak, nyomnak egyre lejjebb... De a hőlég azért ballon, hogy mindig az égre tartson, mindig húzva, mindig lassan... Várnak rá a csillagokban. 2011.11.21.

Olvasónapló: Helka és Ciprián

   Tihanyba tett egynapos látogatásunk utóhangjaként adta kezembe kedvenc nagynénim Nyulász Péter Helka - a Burok-völgy árnyai, valamint a folytatását, a Ciprián, a Balaton hercege c. könyveket. Ha kissé nehezen is kezdtem bele a Helkába (persze, cserkésztáborban nincs is sok idő olvasgatni...), annál gyorsabban olvastam végig a második részt.    A regényekről tudni érdemes, bár szerintem a borító alapján nem is kétséges, hogy körülbelül felsősöknek valók első sorban. De ez nem jelenti azt, hogy egy-két-sok évvel később nem izgalmas...    A Helka történetének alapjául a Balaton környéki legendák szolgálnak, Cipriánnal pedig már az Alföldig eljutunk. A bookline ajánlója szerint fanatsy-vel határos, szerintem viszont egészen az. (Persze, gyerekverzióban, és magyar sajátosságokkal felturbózva, amit egyébként külön értékelek!) Ezt abból gondolom, hogy a Helka olvasása közben is lebegett felettem az a szürke köd, mint a Gyűrűk Uránál is tapasztaltam... A Ciprián kicsit már más, pers

Osztálykirándulás

    Gyerekek, megérkeztünk. Mindenki keresse meg a táskáját, zokniját, szandálját, nézzen be az ülése alá, hagyott-e ott véletlenül csokipapírt, csipszes zacskót, habár rögtön az út elején megbeszéltük, hogy a buszon nincs étkezés, balesetveszélyes, egy hirtelen fékezés és félremegy a győri édes, aztán megfulladsz itt nekem és hívhatom a mentőket, egyébként is ki fogja azt a sok morzsát összetakarítani, de hallottam ám zacskócsörgést, azért, mert elöl vagyok, azért még hallok hátrafele is, lehet leszállni, első ajtón is, középsőn is, szép sorban, egyesével, nem tolakszik, nem lökdösődik, ne taposd le, ne üvölts már, így is félig megsüketültem, pedig többször is kértem, hogy halkabban, hát nem lehet tőletek az útra figyelni, én már annyiszor megfogadtam, hogy gyerekcsoportot soha többé, csak az a baj, hogy a felnőttek se jobbak, a félrészeg sítáborosok, a viháncoló társasutazók, meg volt az a zarándokcsoport, Krakkóig litániáztak, rózsafüzéreztek, a sok kendős öregasszony, süketek, mint