Ugrás a fő tartalomra

Az aranymadár III.

    A legkisebb királyfi a középső úton estére egy tóhoz ért. Gondolta, fog magának vacsorára valót, aztán megpihen a parton éjszakára. A horogra egy veres színű hal akadt, de amin kézbe kapta, menten rimánkodni kezdett:
    – Ne egyél meg, te legény, hagyd meg az életemet! 
    – Jól van – mondta a királyfi, - egy nap még kibírom vacsora nélkül. 
    – Köszönöm! – hálálkodott a hal. – Tudd meg, én a Veres király fia vagyok. Adok egy pikkelyt neked, s ha ezt felmutatod, mikor atyám országába érsz, senki sem bánthat téged. 
    Megköszönte a királyfi az ajándékot, és tarisznyáját feje alá húzva mély álomba szenderült. Másnap kora hajnalban lóhátra ült és ment tovább az úton. Következő este egy mező szélére ért. 
    Ahogy ott fészkelődött éjszakára, egy fehér nyúl szökött ki a bozótból. A királyfi ráfogta a puskáját, de a nyúl könyörgőre fogta: 
    – Ne egyél meg, te legény, hagyd meg az életemet! 
    – Jól van – sóhajtott a királyfi, bár már kopogott a szeme az éhségtől. 
    – Meghálálom – makogta a nyúl. – Mert tudd meg, én a Fehér király fia vagyok. Ezt a fehér szőrpamacsot a jobb fülem tövéről neked adom. Ha atyám országában felmutatod, senki sem bánthat téged. 
    Megköszönte a királyfi a pamacsot, tarisznyájába tette leheveredett. Reggel ismét útra kelt. 
    Ahogy ment, mendegélt, egy kúthoz ért. Egy öregasszony állt mellette, s próbált a vödrét felhúzni, de gyenge volt a karja, s a vödör minduntalan visszacsúszott. 
    – Hadd segítsek, öreganyám! – mondta a királyfi, s felhúzta a vödör vizet az anyókának. 
    – Hogy háláljam meg neked? – kérdezte az asszony. 
    – Három napja nem ettem már. Ha akad valami ennivalója, örömest elfogadnám. 
    – Szegény vagyok, fiam, magamnak is alig van, de összekaparok egy kis lisztet, valami vacsorát kaphatsz nálam. 
    No, elkísérte az asszonyt, hazavitte neki a vedret, az pedig főzött egy kis levest kettejüknek. Nem volt sok, de meleg volt, sós volt, jól esett a királyfi korgó gyomrának. Mikor ettek, az anyóka megkérdezte tőle: 
    – És mi járatban vagy errefelé? Látom a gúnyádról, hogy messze földről jöttél! 
    Erre a királyfi elmesélte az aranymadarat, amelyik az apja kertjében fészkelt, hogy azt keresi. 
    – No, hát arról én még nem hallottam. De a Veres király országában lakik a néném, ő talán hallott róla. Csak vigyázz, mert a Veres király fiát egy idegen rabolta el, azóta vassal kergetteti ki az országból azt, aki nem oda való.
    Megköszönte a legény a jó tanácsot és elindult a Veres király országa felé.


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Hőlégballon

Színes, csíkos vászonlabda, lángod lobban barlangodba, lengő gömböd felhőn gördül, függő kasból hőlég dördül. Kasnak szélén súlyos zsákok, földre húzó mázsa-átkok. Homok terhe nyomna lejjebb csimpaszkodva egyre benned. Ahogy a zsákok leesnek, úgy szállhatsz te egyre feljebb, szabadon a sok tehertől emelkedsz a fellegekből. Hogy- hogy nem, a zsákok újra felkapaszkodnak kasodra. Ha leesnek, újak lesznek, húznak, nyomnak egyre lejjebb... De a hőlég azért ballon, hogy mindig az égre tartson, mindig húzva, mindig lassan... Várnak rá a csillagokban. 2011.11.21.

Olvasónapló: Helka és Ciprián

   Tihanyba tett egynapos látogatásunk utóhangjaként adta kezembe kedvenc nagynénim Nyulász Péter Helka - a Burok-völgy árnyai, valamint a folytatását, a Ciprián, a Balaton hercege c. könyveket. Ha kissé nehezen is kezdtem bele a Helkába (persze, cserkésztáborban nincs is sok idő olvasgatni...), annál gyorsabban olvastam végig a második részt.    A regényekről tudni érdemes, bár szerintem a borító alapján nem is kétséges, hogy körülbelül felsősöknek valók első sorban. De ez nem jelenti azt, hogy egy-két-sok évvel később nem izgalmas...    A Helka történetének alapjául a Balaton környéki legendák szolgálnak, Cipriánnal pedig már az Alföldig eljutunk. A bookline ajánlója szerint fanatsy-vel határos, szerintem viszont egészen az. (Persze, gyerekverzióban, és magyar sajátosságokkal felturbózva, amit egyébként külön értékelek!) Ezt abból gondolom, hogy a Helka olvasása közben is lebegett felettem az a szürke köd, mint a Gyűrűk Uránál is tapasztaltam... A Ciprián kicsit már más, pers

Osztálykirándulás

    Gyerekek, megérkeztünk. Mindenki keresse meg a táskáját, zokniját, szandálját, nézzen be az ülése alá, hagyott-e ott véletlenül csokipapírt, csipszes zacskót, habár rögtön az út elején megbeszéltük, hogy a buszon nincs étkezés, balesetveszélyes, egy hirtelen fékezés és félremegy a győri édes, aztán megfulladsz itt nekem és hívhatom a mentőket, egyébként is ki fogja azt a sok morzsát összetakarítani, de hallottam ám zacskócsörgést, azért, mert elöl vagyok, azért még hallok hátrafele is, lehet leszállni, első ajtón is, középsőn is, szép sorban, egyesével, nem tolakszik, nem lökdösődik, ne taposd le, ne üvölts már, így is félig megsüketültem, pedig többször is kértem, hogy halkabban, hát nem lehet tőletek az útra figyelni, én már annyiszor megfogadtam, hogy gyerekcsoportot soha többé, csak az a baj, hogy a felnőttek se jobbak, a félrészeg sítáborosok, a viháncoló társasutazók, meg volt az a zarándokcsoport, Krakkóig litániáztak, rózsafüzéreztek, a sok kendős öregasszony, süketek, mint