Ugrás a fő tartalomra

Az aranymadár V.

    Harmadik napon is ment a királyfi a lovakkal a legelőre. Hanem, mikor megszomjazott és inni akart a forrásból, a víz olyan bűzös volt, mintha csak mocsár lett volna. Nem is ivott belőle! Hanem erősen tűzött nap, már száradt ki a szomjúságtól. Elfelejtkezett az öregasszony intő szaváról és nagyot húzott a borostömlőből.
    De alig telt el egy perc, kettő, olyan álmosság fogta el, hogy a lábán nem bírt megállni. No, megértette egyből, hogy a kovács felesége bizony álomport kevert a borba, s most aztán nem tudja majd megőrizni a lovakat. 
    Hanem a mérges darázs, aki előző nap húst kapott, most jött vissza nagy zümmögve, hogy a királyfival ebédeljen. De hiába döngicsélt a feje körül, a legény nem vette elő a tarisznyáját, csak ült bólogatva egy fa alatt. Nosza, megharagudott erre a darázs és egy jó nagyot belé csípett. 
    Éppen időben! A fájdalomtól a legény felugrott, s hirtelen meglátta, hogy egy bozontos kiskutya hajtja be az erdőbe a lovait. Nem kellett neki több, ugrott utánuk, s nagy ostorcsattogtatással visszaterelte, a kutyát meg elzavarta. Akkor aztán megette az elemózsiát, a darázsnak is adott belőle és este hazavitte a lovakat. 
    A kovács meg a felesége igen elcsodálkoztak, sehogy sem értették, hogyan tudta megőrizni őket. Mit volt mit tenni, fel kellett kínálni a fizetséget: 
    –  Megszolgáltad a béred, most válassz akármit. Egy véka pénzt, éles kardot, mit adjak neked? 
    – Én, kedves gazdám, csak azt kérem, ami nem volt még, mikor jöttem, de most már van – felelte a királyfi. 
    A kovács és a felesége egymásra néztek és cinkos mosolyra húzódott a szájuk. 
    – Azt ugyan megkaphatja – mondta az asszony. 
    – A hetedik kancánk megellett, míg itt voltál. De olyan girhes, göthös csikót én még életemben nem láttam – kacagott a kovács. – Kint van a szemétdombon, vidd, ha akarod. És, hogy ne mondd, hogy nem fizettünk meg rendesen, adok neked egy kardot is. Olyan éles, hogy még a sziklát is kettéhasítod vele. 
    A fiú megköszönte a fizetséget és ment a csikóért. Hanem az tényleg majd’ a halálán volt már. Nem tudta mire vélni, mihez kezdjen egy ilyen jószággal. Nem is tudott lábra állni, úgy, ölben kellett kivinnie. A kovácsék csak kacagták az erőlködését. 
    Hanem mikor az erdőszélre értek, a csikó megszólalt, emberi hangon: 
    –  Most már letehetsz, királyfi, köszönöm, hogy elhoztál onnan.
    – Örömest, de mit adjak neked enni? Olyan gyenge vagy, mint a harmat! 
    – Csak fogj egy derék fát, rakj tüzet, s mikor leégett, hozd elém a parazsát. 
    Nem szólt a királyfi, csak megtette, amit a csikó kért. Mikor a parazsat odavitte, az mind felfalta, az utolsó szikráig, s láss csodát: megerősödött, a szőre kifényesedett. Olyan szép paripát a királyfi még az apja istállójában sem látott soha.
    – Tudom én, hogy az aranymadarat keresed – folytatta a csikó. – Tudd meg, én táltos vagyok, elviszlek téged a világ végére is. Nosza, ugorj a hátamra, először a szirti sashoz megyünk, ő talán többet tud nekünk mondani.
    A királyfi felült a táltos hátára. 
    – Hogyan menjünk, gazdám, úgy, mint a szél, vagy mint a gondolat? 
    – Mint a szél, kedves lovam! – felelte a királyfi és nekirugaszkodtak a széles levegőégnek.


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Hőlégballon

Színes, csíkos vászonlabda, lángod lobban barlangodba, lengő gömböd felhőn gördül, függő kasból hőlég dördül. Kasnak szélén súlyos zsákok, földre húzó mázsa-átkok. Homok terhe nyomna lejjebb csimpaszkodva egyre benned. Ahogy a zsákok leesnek, úgy szállhatsz te egyre feljebb, szabadon a sok tehertől emelkedsz a fellegekből. Hogy- hogy nem, a zsákok újra felkapaszkodnak kasodra. Ha leesnek, újak lesznek, húznak, nyomnak egyre lejjebb... De a hőlég azért ballon, hogy mindig az égre tartson, mindig húzva, mindig lassan... Várnak rá a csillagokban. 2011.11.21.

Olvasónapló: Helka és Ciprián

   Tihanyba tett egynapos látogatásunk utóhangjaként adta kezembe kedvenc nagynénim Nyulász Péter Helka - a Burok-völgy árnyai, valamint a folytatását, a Ciprián, a Balaton hercege c. könyveket. Ha kissé nehezen is kezdtem bele a Helkába (persze, cserkésztáborban nincs is sok idő olvasgatni...), annál gyorsabban olvastam végig a második részt.    A regényekről tudni érdemes, bár szerintem a borító alapján nem is kétséges, hogy körülbelül felsősöknek valók első sorban. De ez nem jelenti azt, hogy egy-két-sok évvel később nem izgalmas...    A Helka történetének alapjául a Balaton környéki legendák szolgálnak, Cipriánnal pedig már az Alföldig eljutunk. A bookline ajánlója szerint fanatsy-vel határos, szerintem viszont egészen az. (Persze, gyerekverzióban, és magyar sajátosságokkal felturbózva, amit egyébként külön értékelek!) Ezt abból gondolom, hogy a Helka olvasása közben is lebegett felettem az a szürke köd, mint a Gyűrűk Uránál is tapasztaltam... A Ciprián kicsit már más, pers

Osztálykirándulás

    Gyerekek, megérkeztünk. Mindenki keresse meg a táskáját, zokniját, szandálját, nézzen be az ülése alá, hagyott-e ott véletlenül csokipapírt, csipszes zacskót, habár rögtön az út elején megbeszéltük, hogy a buszon nincs étkezés, balesetveszélyes, egy hirtelen fékezés és félremegy a győri édes, aztán megfulladsz itt nekem és hívhatom a mentőket, egyébként is ki fogja azt a sok morzsát összetakarítani, de hallottam ám zacskócsörgést, azért, mert elöl vagyok, azért még hallok hátrafele is, lehet leszállni, első ajtón is, középsőn is, szép sorban, egyesével, nem tolakszik, nem lökdösődik, ne taposd le, ne üvölts már, így is félig megsüketültem, pedig többször is kértem, hogy halkabban, hát nem lehet tőletek az útra figyelni, én már annyiszor megfogadtam, hogy gyerekcsoportot soha többé, csak az a baj, hogy a felnőttek se jobbak, a félrészeg sítáborosok, a viháncoló társasutazók, meg volt az a zarándokcsoport, Krakkóig litániáztak, rózsafüzéreztek, a sok kendős öregasszony, süketek, mint